ABS BOYA

 Mantolamanın Avantajları Nelerdir ?

1.    MANTOLAMA  YAKIT HARCAMALARINIZ ORTALAMA % 50 – 60  DAHA AZALMASINI SAĞLAR
2.    MANTOLAMA  DAHA AZ YAKIT İLE DAHA ÇOK ISINMANIZI SAĞLAR
3.    MANTOLAMA  DAHA AZ ELEKTRİK ENERJİSİ KULLANARAK DAHA ÇOK SERİNLEMENİZİ SAĞLAR
4.    MANTOLAMA  YAŞAM ALANINIZDA HER MEVSİM  DENGELİ SICAKLIK DAĞILIMINI SAĞLAR
5.    MANTOLAMA  RUTUBETİN OLUŞTURDUĞU KÜF, BAKTERİ ve KÖTÜ KOKULARIN ÖNLENMESİNİ SAĞLAR
6.    MANTOLAMA  SAĞLIKLI ve HİJYENİK ORTAMLARDA YAŞAYABİLMEYİ SAĞLAR 
7.    MANTOLAMA  BİNANIZIN YAŞINI SABİTLEMEYİ ve BAKIM MASRAFLARINI AZALTMAYI SAĞLAR
8.    MANTOLAMA  KOROZYONU ÖNLEYEBİLEYEBİLİRSİNİZ
9.    MANTOLAMA  İLE HAVA KİRLİLİĞİNİN MAKSİMUM SEVİYEDE  AZALMASINI SAĞLARSINIZ.

 
Mantolama yaptırdığım evimi Nasıl Muhafaza edebilirim ?

Binalarınıza, Müstakillerinize ve İş yerlerinize yaptırdığınız mantolamayı Korumanın Yolları Çok kolay bir o kadar da dikkat edilmesi gereken mantolama detaylarından biridir.
Mantolama yapılan yer eski bir yapı ise ve Bina üzerinde mantolama öncesi delikler, antenler, Çamaşırlıklar gibi Alanlar varsa Bunların tamamen sökülmesi yada mantolama esnasında Mantolamayı ve Mantolama teknik değerlerini değiştirmeyecek şekilde silikonlanması veya mantolama sıva harcıyla kapatılması gerekmektedir. 
Mantolama yapılacak binaların Çatı üzerleri ve Otoparkların tavanları,  Daireye dahil olan balkon tavanları, bina saçakları mantolama
 plakalarıyla kaplanmalı mantolamadan ve ısıdan tam performans alınmalıdır.
Mantolama yapılırken asıl mantık Isı kayıplarını yani mantolamadaki  ısı değerlerini yakalamak olduğu için Mantolama yapılırken birbiri üzerine binili ve Mantolama plakalarının şaşırtmalı olarak mantolama plakalarında boşluk bırakmadan yerleştirilmesi gerekmektedir. 
.Mantolama yapılacak yapılarda Cam pencereleri eğer eskimiş yada mantolama dğerlerini etkileyecek malzemelerden imal edilmişse (Örn. Ahşap veya Aluminum ) Bu camların PVC Çift cam ile değiştirilmesinde mantolama dğerlerini yakalama konusunda çok fayda sağlayacaktır. Aksi taktirde Mantolama dan alacağımız parformans ve tasarrufu tam olrak yakalayamaya biliriz
Mantolama yapılan binalar mantolamanın sağlamış olduğu ısı tasarrufundan dolayı faturalardan yaklaşık 2,5 – 3 yıl gibi kısa bir süre zarfında mantolamaya yatırılan parayı geri amorti edecektir.

 Mantolama Sistemleri Nasıl Korunur ?

Eski binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanması olduğu için söz konusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu değişikliğinde yapılması da sistemin zarar görmemesi adına önemli katkı sağlayacaktır. Bazı binalarda zemin katlar araç otoparkına cephelidir. Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit veya araçlar için lastik bar demirlerinin konması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır. Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleriyle beraber ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemlerine özel yönetim tedbirleri alınması herkesin ortak çıkarına olacaktır. Tüm bu tedbirlere rağmen onarım isteyen bir durum söz konusu olduğunda binanızın uygulamalarını yapan firmayla görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Yapınızın ömrü ve sizin yaşam alanınızın sağlığı açısından günümüz yapı sektörünün en geçerli çözümü olan mantolamanın avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız yine sizin elinizdedir.

 Mantolama Ne Kadar Sürede Yapılır?

Mantolama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için ortalama 1-4 hafta arasında sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir.

Mantolama Nerelere Yapılır ?

1- Düz (teras) ve eğik çatılara,

2- Dışa bakan duvarlara,

3- Çıkma tabanlarına,

4- Toprakla temas eden duvar ve döşemelere,

5- Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemelere,

6- Kombi ile ısıtılan binalarda katları ayıran döşemelere,

7- Tesisat boruları, havalandırma kanalları, vanalar vb. tesisat elemanlarına yapılır.

Ayrıca, özel kaplamalı yalıtım cami üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılır, yazın ise gün ışığından ödün vermeden binaya güneş ısısı girişi sınırlanır.

 

 

TOP